GORE-TEX ASTARIN İCADI

Gore-Tex’in başlangıcı aslında oldukça eski. Wilbert (ks. Bill) L. Gore , Gore-Tex’in asıl mucidi olarak kabul ediliyor. 1958’de bir kimya yüksek mühendisi olan Bill Gore, karısıyla birlikte evinin bodrumunda “W. L. Gore and Associates” adlı (W. L. Gore ve ortakları olarak Türkçeleştirilebilir.) şirketi kuruyor ve her şey oğlu Robert W. Gore ile PTFE (yani teflon) reçinenin gerilerek uzatılmasına ve kumaşa kaplanmasına olanak veren bir işlemi bulmalarıyla başlıyor. 1976’da bu teknolojiyle üretilmiş bir astara sahip ilk çadır Early Winters şirketi tarafından üretiliyor. 

Aynı sene Robert Gore ve içinde Robert Gore’un babasının da bulunduğu ekip, ince liflerle örgü gibi örülmüş mikro gözenekleri olan bir Teflon türünün patentini alıyorlar. 1980’de de yine Robert Gore iki kişilik başka bir ekiple birlikte su geçirmez kaplamayı bulup bunun da patentini alıyorlar. Bu icadıyla Robert Gore 2006’da Milli Mucitler Ligi’ne (National Inventors Hall Of Fame) kabul ediliyor.GORE-TEX KUMAŞLAR

 

GORE-TEX ürünleri optimize edilmiş nefes alabilirlik, dayanıklı su geçirmezlik ve rüzgâr  geçirmezlik özelliklerine sahiptir. Kullanıcıyı her tür çalışma koşulunda, operasyon ve görev sırasında kuru tutar ve rahat hissetmesini sağlar. 

 

Bununla birlikte hava koşullarına karşı kalıcı bir korumadan çok daha fazlasını sunar. GORE-TEX ürünleri ek koruyucu özellikler entegre edilerek çok çeşitli mesleki uygulamalar için ideal hâle getirilebilir.


GORE-TEX MEMBRAN

 

GORE-TEX membran çok ince genişletilmiş politetrafluoroetilen (ePTFE) katmanından oluşmaktadır. Cm² başına 1,4 milyardan fazla Microskobik gözeneğe sahiptir. GORE-TEX kumaşa kendisine has özellikleri veren işte bu gözeneklerdir.

 

Bu membran sahip olduğu gözenekler sayesinde nefes alma işlemide görür. GORE-TEX membran suyun ve rüzgarın iç kısma geçişini engeller iken vücutta oluşan nemi sahip olduğu gözenekler sayesinde dışarıya aktarmaktadır. Bu özelliği membran malzemenin sahip olduğu mikroskobik gözenekler sağlamaktadır. 


SU GEÇİRMEZLİĞİN ANLAMI

 

Su geçirmez ürünler giysi, ayakkabı veya eldivenlerin kullanım ömrü boyunca su geçirmezlik özelliğini korumalıdır. Dayanıklı su geçirmezlik, GORE-TEX ürünlerini diğerlerinden ayıran unsurdur. Sert hava koşulları ve zorlu mesleki uygulamalar sırasında karşı karşıya kalınan su giriş basınçlarına dayanabilmeleri gerekmektedir.

 

Bir ürünü su geçirmez yapan şey, yalnızca kumaşı değildir. Üretim ortaklarımızdan gelen tüm yeni GORE-TEX ürün prototipleri, kendi laboratuvarlarımızda bir dizi teste tabi tutulur. Sıkı su geçirmezlik performansı standartlarımızı karşıladıklarında üretim için Gore onaylı bir fabrikaya gönderilirler.


RÜZGAR GEÇİRMEZLİĞİN ANLAMI 

 

Microfiber, sık dokuma kumaşlar ve çoğu polar ve muflonlu tekstil ürününün çoğu zaman rüzgâr geçirmez sanılmasına karşın hafif rüzgârlar bile bu kumaşların büyük bölümünün içine nüfuz ederek sizi üşütür ve rahatsız hissettirir. Teknik açıdan bir kumaş yalnızca hava geçirgenliği 5 l/m²/sn (bir saniyede bir metrekarelik kumaştan geçebilecek hava hacmi) veya daha düşük olduğunda gerçek anlamda rüzgâr geçirmez olarak değerlendirilebilir. Tüm GORE-TEX ürünleri bu standardı karşılamakta veya aşmaktadır..

 

Soğuk rüzgâr giysilerinizden içeri girdiğinde siz ve giysiniz arasındaki ince hava katmanında tutulan ısınızı çalarak taşınımlı ısı kaybına neden olur. GORE-TEX kumaşları rüzgâr ın giysinizden içeri girmesini engelleyerek rüzgârdan dolayı hissedilen bu üşüme sıcaklığının meydana gelmesini önler. Sonuç – giysinizin içindeki konforlu Micro iklimi korursunuz.

 

HIZLI KARGO

Siparişleriniz en fazla 3 iş günü içinde kargoya verilir.

GÜVENLİK

Bilgileriniz SSL 120 BIT sertifikası ile koruma altındadır.

KARGO ÜCRETİ

100 TL ve üzeri siparişlerde kargo ücreti alınmamaktadır.

ÇAĞRI MERKEZİ

Siparişler ve ürünler hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.